Zapisz się do newslettera
Basement
Opis:
W latach 1989 – 1993 w death metalowych kręgach muzycznego podziemia Zagłębia Dąbrowskiego i Śląska dość głośno było o grupie pochodzącej z Będzina, występującej pod nazwą Azazel. A to za sprawą dość dużej aktywności koncertowej i „organizacyjnej” (muzycy Azazel zorganizowali wiele koncertów w nieistniejącym już dziś Będzińskim klubie MAX, w którym odbywały się również ich próby). Spora ilość koncertów w różnych zakątkach kraju, oraz dwie taśmy demo (wówczas płyta CD była nieosiągalnym luksusem) - wydana nakładem Baron Records „Way Of Suffering” i „Promised Land”, która nie była nigdy dystrybuowana na szerszą skalę ponieważ nie znalazła wydawcy – między innymi sprawiły, że Azazel przez kilka lat swojej działalności był ważnym elementem metalowej sceny w Polsce. Koncertował m.in. z takimi tuzami ówczesnego polskiego metalowego undergroundu jak Pandemonium, Danger Driver, Iscariota, Deadly Vision, Mordor, Betrayer, Hate czy wreszcie mniej undergroundowym Katem, szwedzkim Temperance i szwajcarskim Sadness. I wszystko wydawało się zmierzać w dobrym kierunku, gdy pewnego wiosennego dnia 1993 roku Azazel rozsypał się z różnych, bardzo prozaicznych powodów. Drogi poszczególnych muzyków rozeszły się, choć pozostali oni w przyjaznych „pozamuzycznych” stosunkach.

15 lat później, w lipcu 2008 roku drogi dwóch muzyków Azazel schodzą się ponownie. Gitarzyści Adam ”Waflo” Lachendro i Rafał „BlacuR” Bartosik postanawiają znów pograć wspólnie, a najlepiej w starym składzie. Niestety bez zmarłego rok wcześniej perkusisty Azazel - Radosława „Łysego” Boczkowskiego (RIP) . Jego miejsce w nowo powstałym zespole zajmuje Tomasz „Tommy” Osiński. Dwa miesiące później skład uzupełnia Jarosław „Bary” Miśta – były bassman Azazel. Tak oto „będzińska legenda” zostaje wskrzeszona obierając sobie nową nazwę – Basement.
Wrzesień, październik i listopad upływają pod znakiem intensywnych prób oraz tworzenia i szlifowania zupełnie nowego materiału. Muzycy prawie całkowicie odcinają się od wcześniejszych dokonań z czasów Azazel tworząc nowe kompozycje, a ze starych klimatów zatrzymując sobie jedynie instrumentalny utwór otwierający wydawnictwo „Way Of Suffring” pt Baron Samedi. Nieco zmieniony aranżacyjnie utwór staje się swego rodzaju hołdem i memorandum na cześć zmarłego przedwcześnie perkusisty Azazel - Radka Boczkowskiego i gdy tylko Basement zaczyna koncertować, a ich debiut sceniczny pod nowym szyldem datuje się na 11. 01. 2009 podczas XVII Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – Baron Samedi staje się, jak za dawnych lat, utworem otwierającym ich koncerty. Koncert na WOŚP wypada całkiem przyzwoicie i jest kolejnym impulsem do jeszcze większego zintensyfikowania działań w Basement. Kolejne próby przynoszą skutek w postaci nowych pomysłów i aranżacji, z których niebawem z pewnością powstanie kawał dobrego, mocno kopiącego w najczulsze punkty materiału.
W lutym 2009 Basement wchodzi do będzińskiego studia Alternativ, gdzie pod okiem Adama Romańskiego nagrywa swój debiutancki materiał - Promo 2009. Z uwagi na niezbyt wielkie środki jakie grupa może przeznaczyć na nagranie materiału demo, realizacja całego przedsięwzięcia trwa niecały miesiąc. Pośpiech wywiera dość mocny wpływ na końcowy efekt, który nie jest dla muzyków Basement w 100% zadowalający. Cały materiał Promo 2009 dostępny jest w naszych działach „Muzyka” i „Download”. Od marca 2009 rozpoczyna się okres promocji grupy poprzez koncerty, których Basement gra coraz więcej. Pośród najważniejszych planów na najbliższą przyszłość Basement, oprócz koncertowania znajduje się realizacja pełnowymiarowego materiału na debiutancką płytę w profesjonalnym studio. Kiedy to nastąpi? Na razie brak szczegółów. Oby jak najszybciej :)

Na przełomie zimy i wiosny 2010 Basement wchodzi do studia aby nagrać długo planowaną płytę. Na miejsce rejestracji materiału wybrane zostaje młode, katowickie studio Parabellum, gdzie dzielą i rządzą bracia Bartek i Maciek Szmatloch - muzycy zespołu Dual-Coma i świetni realizatorzy i dźwiękowcy w jednym. Nagrania zostają zakończone w maju i obecnie trwają prace nad miksem.

Wraz z końcem lipca 2010 praca w katowickim Parabellum Studio nad płytowym debiutem BASEMENT zostają zakończone. Obecnie grupa szuka wydawcy materiału.

Październik 2010.
Po dwóch kolejnych miesiącach niepowodzenia w poszukiwaniu wydawcy dla debiutu, nie chcąc dłużej czekać, Basement postanawia wydać materiał własnym sumptem, co też czyni.

15 listopada 2010 ma miejsce oficjalna premiera debiutanckiej płyty. Płyta jest dobrze i bardzo dobrze przyjmowana w metalowych kręgach. Otrzymuje wiele dobrych i bardzo dobrych recenzji w internetowych portalach tematycznych.

Wiosną 2011 roku miejsce ma chyba największy dotychczasowy sukces grupy. Płyta Basement zostaje wyróżniona spośród 700 płyt zgłoszonych do Eliminacji do XVII Przystanku Woodstock. Zespół otrzymuje możliwość wystąpienia na jednym z czterech półfinałowych koncertów. Koncert odbywa się w maju 2011 w katowickim klubie studenckim Straszny Dwór. Niestety 20 minut jakie mieli do dyspozycji nie pozwala przekonać Jury i Basement nie otrzymuje możliwości wystąpienia podczas koncertu finałowego. Jednak nie zniechęcony tym faktem postanawia zgłosić chęć udziału w kolejnych eliminacjach do Przystanku Woodstock.

Rok później grupa występuje podczas polskiej edycji festiwalu Metalfest 2012 w Jaworznie, gdzie spotyka się z ciepłym przyjęciem metalowej publiczności.

Jesień i zima 2012 upływają pod znakiem koncertów i pracy nad nowym materiałem.

Wiosną 2013 roku Basement wchodzi ponownie do studia Parabellum gdzie rejestruje drugą płytę zatytułowaną "Deszcz i krew". Premiera płyty przewidywana jest na październik 2013 r.

Płyta Deszcz i krew zgodnie z przewidywaniami, ukazuje się jesienią 2013 roku i od razu zbiera pochlebne recenzje na tematycznych portalach muzycznych, co dla muzyków Basement stanowi miłą niespodziankę. Również Metal Hammer wystawia płycie Deszcz i krew bardzo wysoką notę. Napędzony pozytywnym oddźwiękiem płyty Basement daje kilka koncertów. I gdy wszystko wskazuje na to, że teraz może być już tylko coraz lepiej...

W kwietniu 2014 roku zespół postanawia opuścić gitarzysta. Basement rozpoczyna poszukiwania następcy Rafała. Rekrutacja trwa ponad miesiąc. W tym czasie przez salę prób przewija się kilku obiecujących "wioślarzy". Wybór pada w końcu na młodego adepta gitarowego rzemiosła pochodzącego z pobliskich Łaz - Łukasza Raka. Chłopak od razu przekonuje do siebie tryskając entuzjazmem, zapałem do pracy i dojrzałym podejściem. Wydaje się być właściwym człowiekiem na właściwym miejscu. Od czerwca rozpoczyna się wspólna praca nad ograniem materiału.

Gramy
• ogólnie Hard Rock / Heavy Metal
• szczegółowo Blues & Rock, Death Metal, Heavy metal, Rock, Rock and roll

Poziom artystyczny: Po prostu artysta

Przykładowa cena za występ:
koncert - 0,00 zł

Dojazd do: 100 km

Z nami uda Ci się:
• Impreza integracyjna
• Koncert
• Festiwal
• Zlot motocyklowy, Piknik
Dane teleadresowe:

Będzin
śląskie

telefon:
e-mail:
www www.basementband.pl

Facebook: www.facebook.com/pages/BASEMENT/220273127998799?v=wall

Jak dojechać: ,
GPS: 50.32018845039405 19.13502513710

Sprawdź jak dojechać
Drukuj! drukuj stronę zgłoś problem
Zamknij
Rodzaj problemu


Opisz problem


Twój e-mail